P E R I P L U S | Ομαδική έκθεση φωτογραφίας στην Αυστρία

P E R I P L U S | Ομαδική έκθεση φωτογραφίας στην Αυστρία

English Version

Στην έκθεση P E R I P L U S  που θα πραγματοποιηθεί στην Αυστρία, θα παρουσιαστεί το έργο που παράχθηκε κατά τη διάρκεια του ομώνυμου προγράμματος φιλοξενίας καλλιτεχνών στην Ιθάκη, το 2020. Την επιμέλεια της έκθεσης, που υποστηρίζεται από αυστριακούς φορείς και θα πραγματοποιηθεί στον Πύργο του Wolkersdorf, έξω από τη Βιέννη, έχουν οι Martin Breindl και Νίνα Κασσιανού. Το πρόγραμμα οργανώθηκε και εκτελέστηκε σε συνεργασία με τον Λάμπρο Παπανικολάτο και την Κατερίνα Νικολάου, με την συμπαράσταση του Δήμου Ιθάκης, της Περιφερειακής Ένωσης Δήμων Ιονίων Νήσων και του Φόρκυνα.

Η έκθεση είναι συνέχεια του έργου που δημιουργήθηκε πριν από αρκετά χρόνια στην M55 Projects Gallery στην Αθήνα, όπου Έλληνες καλλιτέχνες είχαν την ευκαιρία να επικοινωνήσουν με γνωστούς επιμελητές και φωτογράφους από όλη την Ευρώπη. Μια συνάντηση που οδήγησε στη διοργάνωση εκθέσεων Ελλήνων φωτογράφων στην Αυστρία στον ίδιο χώρο και, αντίστροφα, εκθέσεις Αυστριακών φωτογράφων στην Αθήνα.

Αργυρώ Γαλάνη

Συμμετέχοντες Καλλιτέχνες:
Αιμιλία Μπαλάσκα – www.aimiliabalaska.com
Ανάργυρος Δρόλαπας – www.adrolapas.com
Michaël Duperrin – www.michaelduperrin.com
Αργυρώ Γαλάνη
Darija Jelincic – www.darijajelincic.com
Sabine Maier – www.machfeld.net/#sabine-maier
Μαρία Μαυροπούλου – www.mariamavropoulou.com
Arianna Sanesi – www.ariannasanesi.com

Schloss Wolkersdorf, Galerie 2, Lower Austria
Διάρκεια: 24 Ιουλίου – 28 Αυγούστου 2021
Εγκαίνια: 24 Ιουλίου 2021, 20:00
Επιμελητές: Martin Breindl και Νίνα Κασσιανού

Ανάργυρος Δρόλαπας

This exhibition is a continuation of the project developed several years ago at the M55 Projects Gallery in Athens, where Greek artists had the opportunity to communicate with guests’ well-known curators and photographers from all over Europe.
A venue that led to the hosting exhibitions of Greek photographers in Austria in the same place and vice versa, exhibitions of Austrian photographers in Athens.

Participant Artists:
Aimilia Balaska — www.aimiliabalaska.com
Anargyros Drolapas — www.adrolapas.com
Michaël Duperrin — www.michaelduperrin.com
Argyro Galani
Darija Jelincic — www.darijajelincic.com
Sabine Maier — www.machfeld.net//#sabine-maier
Maria Mavropoulou — www.mariamavropoulou.com
Arianna Sanesi — www.ariannasanesi.com

Schloss Wolkersdorf, Galerie 2
Duration: 24 Jul-28 Aug 2021
Opening: 24 Jul 2021, 20:00
Curators: Martin Breindl and Nina Kassianou